Скандальний "подарунок" містянам до Дня Києва, який з радістю презентував мер столиці Віталій Кличко разом із братом, за кілька тижнів отримав репутацію найбруднішого проекту. За його скляною прозорою формою ховалося чимало брудних таємниць – починаючи від значних порушень із документацією і закінчуючи тендерними махінаціями. А апогеєм цього "букету" стала ухвала районного суду Києва. Подробиці дізнавалися Знай.ua.

Дозвіл на доступ до речей та документів: ухвалено

У справі № 757/30183/19-к Печерський суд ухвалив рішення про задоволення клопотання слідчих Державного бюро розслідувань про надання дозволу на доступ до речами і документами, що знаходяться у володінні КП "Інженерний центр". Саме це підприємство уклало з ТОВ "Проектні системи ЛТД" ряд договорів на розробку проекту будівництва скляного мосту на загальну суму понад 11 млн грн.

Популярні новини зараз
Гороскоп на 26 листопада: у вівторок Всесвіт на вашому боці Всіх чоловіків змусять встановити "Резерв+": які зміни чекають мобілізацію Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
Показати ще

Як зазначено у справі, Державному бюро розслідувань вдалося з'ясувати, що замовник з підрядником підробили документацію по вартості розробки проекту, заволодівши у такий спосіб коштами місцевого бюджету, чим завдали державі матеріальної шкоди в особливо великих розмірах.

Шахрайство з документацією

З документацією ж самого процесу будівництва нещодавно теж виникали проблеми – у момент відкриття мосту знайти її просто було неможливо. Та згодом ці "прогалини" почали замальовуватися.

"В систему Прозорро був завантажений укладений від 12 червня договір на додаткові роботи – нарешті витягнуть старі палі з-під крайніх опор моста і вставлять на їх місце нові, більшого діаметра, а на самому містку зроблять дорожнє покриття. Ні нових паль, ні нового дорожнього покриття не буде - цю лажу вони написали в обґрунтуванні для закупівлі додаткових робіт по переговорній процедурі, але в договорі вони вже про роботи "технологічно пов'язаних з будівництвом моста" забули. Тупо і нахабно, як це робиться в нашому Кличкостані", – розповідає відомий столичний громадський активіст Георгій Могильний.

Викладений договір датується 12 червня, а строк закінчення робіт зазначено 30 червня. Саме тут вперше і спливла назва скандального КП.

"Вже традиційно, шахраї з КП "Інженерний центр" завантажили договір без частини додатків, тож і не сподівайтеся побачити детальні розкладки: їх тільки по закону повинні оприлюднити, а за поняттями – не зобов'язані", – зазначає Георгій Могильний.

На об’єкті – низка порушень

Ще перед офіційною презентацією об’єкт має пройти ретельну перевірку, зокрема ДАБІ, і отримати відповідний дозвільний документ.

"Міст не введено в експлуатацію і його використання заборонене імперативною нормою в частині восьмій ст. 39 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності". Штраф за таке порушення – 900 прожиткових мінімумів, тобто, понад 1,7 млн грн. Але ж гроші не Кличка, а киян, тому меру наплювати. Заради піару міський голова пішов на пряме порушення Закону України, аби тільки "зробити подарунок" в першу чергу собі за 400 мільйонів бюджетних гривень саме у день Києва", – наголошує народний депутат Юрій Левченко.

Окрім цього, депутати Київради відзначають й інші порушення.

"Найгрубіше порушення допущене ще на самому початку – те, що міст почали будувати без офіційно відведеної для цього будівництва землі. У поясненні вони стверджували лише, що об’єкт відповідає містобудівній документації, а саме - території транспортної інфраструктури, але ж це не правда, бо частково це зелені зони загального користування. Це жорстке порушення Генплану міста, ДПТ обов’язково має бути розроблено та затверджено – не кажучи вже про те, що мова йде навіть не про звичайну будівлю, а про такий масштабний проект, де щодня збиратимуться сотні киян та туристів", – розповідає депутат Київради Прохор Антоненко.

Лакмусовий папірець для нової влади

Про антикорупційну зачистку в рядах чиновників люди мріють уже давно. Та чи стануть ці дії початком нової "чесної ери"?

"Те, що нарешті взялися за розслідування витрачання коштів при будівництві цього скандального пішохідного мосту – це дуже добре. Саме такі моменти – як лакмусовий папірець для нової влади, яка обіцяла садити корупціонерів же навесні, але ця обіцянка поки що залишається невиконаною. Сподіваюся, якщо навесні не посадили, то почнуть садити літом", – розповідає голова київського осередку політичної партії Миколи Томенка "Рідна країна" Олександр Федоренко.

Також невід'ємною складовою при будівництві подібних масштабних об’єктів є врахування думки жителів міста.

"Зараз, на жаль, не можна проводити місцеві референдуми, але ж хоч якісь громадські слухання треба робити. На цей міст витратили майже півмільярда, за які можна було побудувати велику кількість дитячих садків, з якими наразі у Києві ситуація просто критична", – підкреслює Олександр Федоренко.

Потрібен не мер-турист, а господар

У той час, як Віталій Кличко із гордістю оголошує відкриття скляного мосту, тисячі киян продовжують закидати Контактний центр скаргами на ті чи інші проблеми. Завалені сміттям вулиці, розбитий асфальт, відсутність світла, застарілий транспорт – лише частина проблем містян.

"Кличко, по суті, в столиці – не як мер, а як турист, тож у нього відсутній господарський підхід до справ. Він - людина, гроші і будинки якого знаходяться за кордоном, тож, звичайно, він не буде опікуватися долею киян та нашого міста", – наголошує голова київського осередку політичної партії Миколи Томенка "Рідна країна".

Тож на заміну діючого мера міста вже почали висуватися кандидатури.

"Наша команда "Громадянська позиція" буде обов’язково брати участь у місцевих виборах до Київради і висувати свою кандидатуру на посаду мера столиці. Це – відповідальний політик, патріот України Микола Томенко, який зробив багато проектів як для всієї країни в цілому, так і для Києва", – відзначає голова київського осередку політичної партії Миколи Томенка "Рідна країна" Олександр Федоренко.

Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.

Раніше Знай.ua писав, що в столичному метро з'явилися підпільні жетони: як не потрапити у пастку.

Також Знай.ua повідомляв про хід робіт будівництва метро на Виноградар: фоторепортаж.

Окрім цього, Знай.ua писав, що знищену алею каштанів на Хрещатику відновлювати не збираються: на "зелених" тендерах відмили сотні мільйонів.