В Україні курс американської волюти у березні практично щодня оновлює історичні максимуми. Нацбанк уже зафіксував курс долара на рівні понад 39 гривень. Чимало громадян, у яких є валюта, запитують - а коли треба панікувати? Курс долара зростає, населення скуповує валюту.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДиректор департаменту казначейських операцій Unex Bank Ганна Золотько заявила, що за статистикою регулятора протягом минулого тижня населення в середньому за день купувало валюти на 15 мільйонів більше, ніж продавав.
Цікаво, але дуже схоже, що на купівлю валюти найбільший вплив припав з боку військових. Експерт Андрій Шевчишин звернув увагу на агресивне зростання співвідношення купівлі/продажу готівкової валюти у Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській, Херсонській та Сумській областях.
"Активне зростання показника за січень-лютий 2024 року демонструють саме прифронтові регіони. Як гіпотеза, це попит на валюту від військових", - упевнений експерт.
Логіка є, адже воїни можуть отримувати до 100 тисяч гривень. І частина – вкладати у валюту. У прифронтових зонах за перші 2 місяці 2024 року співвідношення продажу/купівлі готівкової валюти зросло принаймні на 80% від середніх показників попередніх періодів. Проте є інше пояснення. До цього банки просто не завозили валюту в ці регіони, тому що ризики були надто більшими.
Звісно, зростання попиту впливає курс. 26 березня середній курс продажу долара піднявся до 39,25 грн. Офіційний курс НБУ ще 20 березня вперше перетнув позначку 39 грн, а на 27-е доріс до 39,34 грн.
НБУ утричі збільшив продаж валюти на міжбанку. За 5 робочих днів, з 18 по 22 березня, Нацбанк продав 680,9 млн. доларів. Купив – лише 460 тисяч. З початку року чистий продаж перевищив 5 млрд доларів.
Суми неабиякі, але НБУ зберігає спокій.
"На нашу думку, ситуація на валютному ринку залишається достатньо контрольованою. Курс у нас коливається як в один, так і в інший бік. Так, дійсно, протягом останніх тижнів більше бачили ослаблення обмінного курсу", - зазначив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук.
НБУ має привід для спокою. У березні донори та кредитори отямилися. Лише днями Україна отримала багато грошей. Перший транш 4,5 млрд євро за новою програмою фінансової допомоги Євросоюзу Канада надала 1,5 млрд доларів. Рада директорів МВФ 21 березня завершила перегляд розширеної угоди в рамках Програми розширеного фінансування (EFF) для України. Це еквівалент близько 880 мільйонів доларів.
У сумі виходить 7,5 млрд. доларів. І навіть на політичні ігри в США можна дивитися набагато спокійніше. У квітні Європейська комісія планує виділити Україні два транші на суму 1,5 млрд євро макрофінансової допомоги в рамках механізму Ukraine Facility.
"Понад 7 млрд доларів зовнішнього фінансування за березень, що є абсолютним місячним рекордом за всю історію військового стану", - нагадує економіст Олексій Блінов.
Безумовно, рекордні міжнародні фінансові вливання позначаться на макропоказниках.
"Для мене очевидно, що наприкінці березня буде, ймовірно, новий рекорд у міжнародних резервах НБУ, за місяць вони зростуть із 37,1 млрд до 42 млрд доларів на кінець квітня", - вважає економіст Данило Монін.
Як це вплине на курс?
Монін припускає, що курс долара може навіть знизитись до 38,5–38,8. Залежно від політики НБУ. Але це точно не питання найближчих днів. 29 березня у США – День ветерана, ринок не працюватиме. Тому покупці цього тижня поспішають. І це вплине на курс. Додати атаки ворога на енергетику. Для ремонту потрібне обладнання, яке потрібно контрактувати. Тому Золотько із банку Unex схиляється до коливань курсу довкола 39 гривень.
Такої думки дотримується Шевчишин.
"Допускаю коливання в діапазоні 39-39,75", - вважає він.
Нагадаємо, Нацбанк хоче урізати перекази українців: які нововведення готують.
Раніше повідомлялося, обмін старих доларів із комісією: Нацбанк роз'яснив правила.
Також, Нацбанк дав всього 15 хвилин: що потрібно обов'язково встигнути за цей час.