Експерти оцінили цей феномен і розповіли, що буде з цінами, та чому гривня міцнішає, а інфляція продовжується.

Попри руйнівну війну, гривня серйозно зміцнилася і підтримує економіку. З вересня 2022 року, коли падіння "готівкового" курсу внаслідок рішення Національного банку про "переміщення" фіксованого курсу з 29,25 грн до 36,56 грн досягло стійкого максимуму, валютний ринок демонструє несподівану стабільність.

Курс долара. Фото: Youtube
Курс долара. Фото: Youtube

Аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак зазначає, що з початку року на біржах євро подорожчав на 2,6% до рівня 1,0950 до долара США, виходить, що заслуга падіння долара та євро в Україні лише сильної гривні.

"Євро за аналогічний період демонстрував і падіння, і зростання, і безпосередньо з вересня минулого року ціна практично незмінна. Але якщо дивитися з початку року, то навіть євро впав майже на 3%, хоча у світі євро зростає".

Популярні новини зараз
Перевірку лічильників повернули: хто може "врятуватися", а кому треба якнайшвидше надати акт Який період зарахують до стажу: ви навіть не розраховували В Україні повернули обов'язкові повірки лічильників, але не всім: хто може уникнути цієї процедури Віктор Ющенко звинуватив Юлію Тимошенко у економічному занепаді України: "Вкрала 15 років"
Показати ще

Проте попри те, що долар та євро демонструють стабільність, бізнес не поспішає знижувати ціни, адже потребує якось покривати прямі та непрямі втрати.

Курс долара. Фото: Youtube
Курс долара. Фото: Youtube

"По-перше, спекулятивний настрій бізнесу і потреба у компенсації втрат від бізнес-активності, що зменшилася у період війни. Крім того, державу треба виручати і підтримувати скарбницю податковими відрахуваннями. По-друге, ціноутворення залежить не лише від курсу іноземної валюти. Тут і фактична вартість бензину, цін на електрику та інші умови виробництва товарів", – розповідає Максим Орищак.

За даними Максима Орищака, незабаром ціни на продукти не будуть падати. Бізнес у будь-якому разі закладає у ціноутворення ризики затягування війни і спричинених нею для ринку негативних наслідків.

Ніхто не знає, на який термін знадобляться фінансові запаси, і кожен намагається захистити себе та свої родини від наслідків затяжної війни.

Нагадаємо, ми писали, що до літа курс долара зміниться? Що прогнозують аналітики.

Як повідомляв "Знай.ua" з доларами розпочнеться справжній квест: ПриватБанк видає непридатні купюри, які підлягають інкасо.

Також "Знай.ua" інформував, що буде з цінами у 2023 році: зростатимуть, але не "зірвуть дах".