В Україні законом передбачено, що у кожному будинку мали встановити комерційні лічильники тепла вже шість років тому. Це був би перший крок до того, щоб люди платили за реально спожите тепло, а не за нормами споживання за квадратний метр.

Проте, насправді будинкові лічильники тепла у лютому 2024 року були встановлені лише у 85% житлових будівель країни. Можна було б звинуватити у цьому війну, але зобов'язання щодо встановлення лічильників діяли до 2022 року.

Про це розповідає Українська енергетика.

Опалення / фото: Freepik
Опалення / фото: Freepik

Навіщо потрібні комерційні лічильники тепла?

Необхідність повного обліку теплової енергії не викликає сумнівів, особливо у старих багатоквартирних будинках, де витрачається вдвічі-втричі більше енергоресурсів, ніж у країнах Європи.

Популярні новини зараз
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус "Ощадбанк" блокує пенсійні картки: хто може втратити останні копійки Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Показати ще

Будинкові лічильники допомагають зрозуміти реальне споживання тепла та мотивують мешканців скоротити втрати теплоенергії через різні заходи щодо енергоефективності.

теплий будинок
теплий будинок

Наразі лише у 85% житлових будинків України встановлено вузли комерційного обліку теплової енергії. Однак це ще не стовідсотковий облік. В результаті частина людей не може контролювати свої витрати на опалення, а мешканці будинків без урахування фактично оплачують втрати теплоенергії, що можна вважати обманом з боку монополістів.

Фінансування виявилося однією з головних проблем встановлення лічильників. Багато підприємств зіткнулися із фінансовими труднощами, особливо через мораторій на підвищення тарифів на опалення для населення.

Установка теплої підлоги / фото: Freepik
Установка теплої підлоги / фото: Freepik

Крім того, держава не компенсувала різницю між економічно обґрунтованим та чинним тарифом. Це призвело до того, що кошти, що надходять від споживачів, йдуть на оплату газу, а не на встановлення лічильників.

Чому українці переплачують за тепло?

1. Багато будинків досі не оснащені будинковими лічильниками тепла, що означає, що розрахунки здійснюються за нормативами, а не за фактичним споживанням.

2. Навіть якщо лічильники встановлені, вони не завжди коректно працюють або не підключені до централізованої системи обліку.

Опалення / фото: Freepik
Опалення / фото: Freepik

3. У ряді випадків можуть виникати технічні проблеми, такі як витік тепла з теплових мереж або неефективне функціонування систем опалення в будинку.

(У таких ситуаціях мешканці можуть платити за тепло, яке фактично йде даремно через несправності в інженерних комунікаціях або погану теплоізоляцію будівлі.)

Платіжки за комуналку
Платіжки за комуналку

4. Деякі теплопостачальні компанії стикаються з фінансовими труднощами, що може призвести до несправностей в обслуговуванні та відсутності регулярного технічного обслуговування систем опалення.

(Неефективне управління та відсутність контролю з боку державних органів можуть сприяти недостатній економії ресурсів та, як наслідок, до підвищення цін на послуги з опалення.)

Влада ніяк не проконтролювала виконання зобов'язань теплопостачальниками і не застосувала штрафи за невстановлення лічильників. Це спричинило те, що ситуація з урахуванням тепла залишається невирішеною.

Нагадаємо, що звернутися, щоб оскаржити комунальні борги: зробіть це або заплатіть більше

Раніше ми писали про те, що українці мають право на знижку на комуналку: кого це стосується і як подати заяву