Останнім часом багато людей нарікають на дивні нарахування від енергокомпаній. Вони стали більш активно звертатися до регуляторів та антимонопольних комітетів, а також подавати до судів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЩоб прояснити ситуацію, "Мінфін" звернувся до НКРЕКУ, антимонопольного комітету, енергокомпанії та юристів, які займаються такими питаннями.
Чому виникають борги, які здаються необґрунтованими і як цього уникнути?
Компанії стверджують, що готові врегулювати суперечки мирним шляхом, але судова практика та штрафи показують, що це не завжди можливо.
Особливо складно у випадках, коли мільйони людей їдуть із країни або їхні будинки руйнуються, та електроенергією не користуються. Вони регулярно передають свідчення лічильника, доводячи відсутність споживання, але їм все одно нараховують довоєнний тариф та створюють борги.
Якщо у вас в будинку встановлена система обліку електроенергії, то все просто – рахунок дорівнює нулю. Але якщо такої системи немає, оператор не може дізнатися, чи споживаєте енергію чи ні, якщо ви його не повідомите.
Щоб не набирати борги за незатребуване житло:
- можна відключити всі прилади і щомісяця передавати одні й ті ж свідчення лічильника,
- можна спробувати тимчасово відключити електроспоживання через оператора системи розподілу, але це платна послуга, і терміни можуть змінюватись від 3 до 5 робочих днів.
Людям, у яких будинки були зруйновані, пропонують таку процедуру:
- зв'язатися з оператором системи розподілу,
- надати довідку про руйнування від служб надзвичайних ситуацій тощо.
- після підтвердження оператор коригує обсяги нарахованої електроенергії, та постачальник формує новий рахунок.
Якщо цього не зробити, енергетики продовжуватимуть нараховувати кошти, фіксуючи борги. У цьому випадку споживачам залишається звертатися до різних інстанцій або подавати до суду.
"Моральна шкода може бути стягнута у розмірі повної суми, а може лише 5-15% від неї", – нагадала адковат Олена Воронкова, говорячи про штрафи за невирішені справи.
У 2023 році близько 4 тис. рішень було винесено по компаніям групи ДТЕК. Найбільш поширені причини суперечок включають невідповідність рахунків реальному споживанню, відмова враховувати покази власних лічильників та ненадходження коштів у рахунок постачальника після оплати.
Раніше ми писали про те, хто дасть вам у борг і пробачить: 3 знаки Зодіаку, які, щоб зберегти дружбу, ніколи не нагадають про гроші
Крім того, Знай.ua повідомляв, попрощайтеся із заначкою: суми в газових платіжках можуть різко збільшитися, кому готувати гаманці