Найближчим часом на зовнішніх кордонах Європейського Союзу почне діяти нова система контролю перетину кордону для громадян країн, які не входять до ЄС. Це стосується й українців, котрі в'їжджають у шенгенську зону. Йдеться про запуск системи в'їзду та виїзду (Entry/Exit System - EES), схваленої Європейським парламентом.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЦя система централізовано фіксуватиме кожен в'їзд та виїзд іноземних громадян на територію Євросоюзу, а також автоматизуватиме процес паспортного контролю.
Що таке EES
Нова система призначена для реєстрації даних про перетин кордону громадянами третіх країн, включаючи:
- дату та місце в'їзду або виїзду;
- термін законного перебування;
- біометричну інформацію: відбитки пальців та фото обличчя.
EES повністю замінить систему проставлення штампів у паспортах. Натомість усі дані зберігатимуться в електронній базі строком до трьох років. Це дасть змогу точніше відслідковувати, хто і на яких умовах в'їхав до ЄС, а також спростить перевірку на кордоні.
Основні цілі:
- посилення контролю та безпеки;
- автоматизація процесів;
- скорочення часу очікування на пунктах перепустки.
Коли почне діяти система
Запуск EES планується вже восени 2025 року.
- протягом першого місяця робота системи почнеться в 10% прикордонних пунктах;
- до 90-го дня – охоплення збільшиться до 35%;
- до 170-го дня — система має бути запроваджена повсюдно.
Втім, країни ЄС мають право запускати EES одразу у всіх пунктах перетину кордону без поступового впровадження. Остаточна дата старту 180-денного періоду почне відраховуватись після затвердження графіка Європейською комісією та публікації рішення в Офіційному журналі ЄС.
Що зміниться для мандрівників
Вперше при перетині кордону після впровадження системи у мандрівника братимуть відбитки пальців та фотографуватимуть обличчя. Ці дані зберігатимуться і будуть використовуватися при наступних перетинах кордону.
Сканування паспорта відбуватиметься у терміналах самообслуговування. Під час наступних поїздок достатньо буде відсканувати документ без повторної здачі біометрії. Відмова надати біометричні дані означатиме неможливість перетину кордону.
Система також автоматично відстежуватиме кількість днів перебування в ЄС. Нагадаємо: за безвізовим режимом громадяни України можуть перебувати в шенгенській зоні не більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду.
Нагадаємо, раніше прикордонники можуть забрати ваші гроші: що важливо знати.
Як повідомляв портал "Знай.ua", дані до рахунків українців розкриють: знатиме не лише податкова.
Також "Знай.ua" писав, що вашу посилку можуть конфіскувати чи накласти штраф: що передбачає новий закон.