Перевірки фізичних осіб-підприємців (ФОП) можуть бути різних видів: камеральні, фактичні та документальні. Кожен з цих видів перевірок має свої особливості, причини проведення та можливі наслідки для підприємця.

Камеральна перевірка проводиться без участі ФОПів. Співробітники податкової служби аналізують дані, які є в податковому кабінеті підприємця, і шукають можливі порушення. Це найпоширеніший вид перевірки.

ФОП
ФОП

Що перевіряють:

 1. Невчасне подання декларації – штраф 340 грн за перше порушення та 1020 грн за наступні.
 2. Невчасна сплата податку – для ФОП третьої групи: при затримці до 30 днів – 5%, понад 30 днів – 10%; для ФОП першої та другої групи – 50%.
 3. Заниження зобов'язань у податковій декларації – штраф 25% від суми заниження, якщо підприємці помилково занижують дохід або суму єдиного податку.
 4. Порушення умов перебування на спрощеній системі – перевищення доходу, здійснення непередбачених видів діяльності тощо.

За результатами перевірки, якщо виявлено порушення, складається акт камеральної перевірки. Підприємцю надсилають податкове повідомлення-рішення, де зазначено, за що штраф, його сума і куди сплатити. В окремих випадках ДПС може зняти підприємця з єдиного податку.

Фактична перевірка передбачає виїзд податкових працівників на місце діяльності підприємця. Вони перевіряють наявність і правильність роботи з реєстраторами розрахункових операцій (РРО/ПРРО) та оформлення працівників.

Популярні новини зараз
Жителів багатоквартирних будинків приголомшили тарифним "сюрпризом": послуга подорожчала одразу на 100% Перевірте свій "Резерв+": кому терміново потрібно в ТЦК Накриє "золотий дощ" або ж хвиля кохання: які 3 знаки Зодіаку будуть найщасливішими наприкінці липня Платити за електроенергію потрібно по-новому: постачальник послуг попередив споживачів
Показати ще

Жінки-ФОП
Жінки-ФОП

Що перевіряють:

 1. Незастосування або помилки у роботі з РРО/ПРРО:
 • Відсутність фіскальних чеків.
 • Видача нефіскалізованих розрахункових або товарних чеків.
 • Імітація видачі чека – штраф 25-150% від нефіскалізованого обігу.
 1. Неоформлені працівники – штраф 17 000 грн за кожного працівника без трудового договору.
 2. Здійснення діяльності без державної реєстрації – штраф 17 000 – 85 000 грн і можливе вилучення товарів.

Якщо під час перевірки виявлено порушення, складається акт перевірки, і накладаються відповідні штрафи. Це може включати штрафи за неоформлених працівників, порушення в роботі з РРО/ПРРО та інші.

Людина, яка працює з документами
Людина, яка працює з документами

Документальні перевірки охоплюють детальне вивчення всіх документів і діяльності підприємця за тривалий період.

На даний момент планові перевірки для ФОПів на спрощеній системі перебувають під мораторієм, тобто не проводяться.

Позапланові перевірки можуть проводитися, наприклад, після закриття ФОПу. Це ліквідаційні перевірки, які можуть проводитися не для всіх, а лише для певних підприємців. Під час таких перевірок податкова служба ретельно вивчає документи за останні кілька років.

Що перевіряють:

 • Декларації.
 • Виписки.
 • Договори.
 • Акти наданих послуг.

Людина заповнює документи та рахує
Людина заповнює документи та рахує

Підприємець повинен бути готовий надати всі необхідні документи на вимогу податкової служби. Якщо під час перевірки виявляються порушення, можуть накладатися штрафи та інші санкції.

Нагадаємо, українців чекає податковий удар: заплатите більше вже з липня

Раніше ми писали про те, що чи зможуть ФОПи уникнути мобілізації: нардеп поділився подробицями

Вам буде цікаво дізнатися потрібно встигнути до 14 червня: ФОП нагадали про останній шанс