Серед внутрішньо переміщених осіб України поширилася чутка, що їм можуть вимагати повернути виплати на проживання, які нібито нарахували помилково. Чи це так насправді? На це питання докладно відповів Юридичний радник ВПО.

Одна з читачок поставила на Facebook наступне запитання:

"У грудні придбала валюту, загальна сума понад 100 тис. грн. У березні звернулася із заявою про продовження, виплати погодили і ми з дітьми їх отримували два місяці. У травні допомога не надійшла. Звернулась до соцзахисту. Там тепер кажуть, щоб я повернула гроші, виплачені мені та моїм дітям. Чи дійсно я маю повернути гроші?"

Соцвиплати, фото: ukurier.gov.ua
Соцвиплати, фото: ukurier.gov.ua

У відповідь, юристи пояснили, що згідно з п. 7-1 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО), з 1 грудня 2023 року допомога не призначається та не виплачується, якщо протягом трьох місяців до звернення або під час отримання допомоги або з членів сім'ї здійснив операцію з купівлі іноземної валюти на суму понад 100 тис. грн.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам призначать тимчасову допомогу: хто отримає значні виплати Вже з серпня українці отримають нові соціальні виплати – кому прийдуть гроші В українців масово горять холодильники: як зберегти техніку під час відключень світла Пекельна спека нарешті залишить територію України – які сюрпризи готує нам серпень
Показати ще

Виняток становлять випадки, коли валюта була отримана:

  • від благодійних організацій,
  • або куплено для оплати медичних, соціальних чи освітніх послуг.

Тобто купівля валюти на суму понад 100 тис. грн. позбавляє права на отримання допомоги всіх членів сім'ї.

курс долара, фото Pxhere
курс долара, фото Pxhere

Відповідно до п. 9 Порядку, уповноважена особа зобов'язана протягом 14 днів повідомити про будь-які зміни, що впливають на право на отримання допомоги, органу соціального захисту населення. Це можна зробити поштовими чи електронними засобами зв'язку.

Таким чином, вимога соцзахисту щодо повернення виплачених коштів є правомірною. У разі неправомірної виплати допомоги її сума має бути повернена добровільно або на вимогу органу соціального захисту.

Якщо кошти не повернуто добровільно, соцзахист може стягнути їх через суд.

Нагадаємо, три і навіть п'ять мінімальних зарплат – хто має право розраховувати на такі гроші

Раніше ми писали про те, що відсутність світла порушує роботу банків і нерви громадян: як вирішити найчастіші проблеми

Крім того, Знай.ua повідомляв, що у українців обіцяють глобальні пенсійні зміни: буде в розмірі 60% від зарплати