За 7 місяців повномасштабної війни моральний стан більшості українців не описати словами. Нічні повітряні тривоги, вибухи від роботи ППО, постійні переживання за себе та рідніх - це все дуже знесилює нашу психіку.

Тоді вже починається апатія, коли не хочеться нічого робити, нікуди йти і взагалі навіть мріяти не хочеться.

Звідки береться апатія? Звісно, що вона може бути симптомом багатьох психічних розладів. Проте зараз це – масове явище, складова частина реакції нашої психіки на військовий стрес.

"Повномасштабне вторгнення росіян зруйнувало звичне життя більшості родин в Україні, – пояснює психологиня Сусанна Ангелова. – Від жінок з програми "Незламна мама" я часто чую: "Мій світ розлетівся на друзки", "Я не розумію, як мені вчинити", "Я не можу припинити цей жах". Головні ознаки апатії – це відсутність енергії для виконання звичних справ, пасивність, ігнорування власних проблем, небажання дізнаватися щось нове чи знайомитися з людьми, невідчуття емоцій, коли трапляються хороші чи погані речі. У небезпечній ситуації ми реагуємо примітивно: бий, тікай або завмирай. Це реакції, які ми отримали у спадок ще від динозаврів. Проте у нас є способи приборкання внутрішніх драконів."

Психологиня Сусанна Ангелова, "Фонд Маша"
Психологиня Сусанна Ангелова, "Фонд Маша"

Популярні новини зараз
Аліна Гросу розповіла про операції на обличчі та вперше показала себе натуральною: "Мене хтось все одно любитиме" Катя Репяхова заявила, що не боїться розлучення з Віктором Павліком: "Коли він зустрічав своїх нових дружин..." Як нашвидкуруч зробити свічку без воску: "запчастини" знайдуться на будь-якій кухні Найдешевший спосіб обігріти оселю без опалення та світла: обійдеться менш ніж у 20 грн
Показати ще

Три кити, на яких стоїть відновлення жаги до життя – це увага до свого тіла, творчість та спілкування. Займайтеся тим, що завжди тішило. Спробуйте щось нове. Допоможіть вашому мозку згадати, як отримувати насолоду від життя.

Ось кілька способів, які радить психологиня Сусанна Ангелова:

  • Намагайтеся щодня займатися фізичними вправами. Вони мають включати кардіонавантаження, розтяжки та релаксацію.

  • Проводьте більше часу з друзями та близькими людьми.

  • Спробуйте зав'язати нові знайомства, стосунки чи заведіть домашнього улюбленця.

  • Дозвольте собі відпочивати. Щоб повернутися до життя, треба достатньо спати і налагодити циркадні ритми сну, тобто спати вночі, а бути активними вдень.

  • Згадайте аромат, який асоціюється у вас із найщасливішими моментами минулого. Що це: кориця, кава, цитруси? Парфуми? Заповніть простір навколо себе цим запахом.

  • Знайдіть для себе творче заняття, яке приносить задоволення. Це може бути кулінарія, малювання чи ліплення, рукоділля чи музика.

  • Спробуйте фототерапію: озирніться навколо та сфотографуйте все, що вважаєте красивим, передивіться щасливі світлини з архіву, зробіть нову фотосесію.

  • Ігри надають смак нашому життю, тому грайте в настільні ігри з близькими, дитячі ігри з дітьми, побігайте з власним собакою чи пограйтеся з котами. Все це сприяє задоволенню!

Маша Єфросиніна, фото: Instagram
Маша Єфросиніна, фото: Instagram

А що робити, коли бракує мотивації для великої кількості справ?

  • Розбивайте великі завдання на дрібніші, щоб відчувати задоволення після кожного виконаного підзавдання.

  • Придумайте собі винагороду та нагороджуйте себе щоразу, коли закінчуєте дію.

Програма реабілітації "Незламна мама" за сприяння Маши Єфросиніної спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців.

Нагадаємо, що подруга Полякової Маша Єфросиніна дізналася, що українок бісить найбільше.

Раніше ми повідомляли, що Маша Єфросиніна зізналася, що ледве виживала на 20 тисяч чоловіка і так і не дочекалася обручки.