Попри діючі обмеження воєнного часу, частина українських чоловіків можуть перетинати державний кордон — за умови, що належать до окремих категорій. Серед таких — заброньовані працівники, але щодо їхнього виїзду у відпустку ситуація залишається неоднозначною. Міністерство юстиції України 6 червня 2025 року опублікувало офіційне роз’яснення з цього питання.

Згідно з чинним законодавством, заброньовані військовозобов’язані не підлягають призову під час мобілізації. Це передбачено статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Такі особи мають спеціальний статус та перебувають на особливому військовому обліку. Проте чітких правил щодо їхнього виїзду за кордон саме з метою відпустки немає — лише щодо відряджень.

Пограничник проверяет документы. Фото: dpsu.gov.ua
Пограничник проверяет документы. Фото: dpsu.gov.ua

Саме тому, як пояснює Мін’юст, рішення щодо пропуску через кордон приймає безпосередньо прикордонник. А отже, навіть за наявності необхідних документів, остаточне «так» чи «ні» буде на його розсуд.

Для перетину кордону заброньованому працівнику слід мати при собі:

Популярные статьи сейчас
Правила начисления "коммуналки" изменятся: украинцы будут сами определять суммы в квитанциях Пенсионный фонд прекращает выплату льгот: кто останется без поддержки Пенсионерам вдвое повысили возрастную доплату: кто получит больше денег На руки не дадут, но можно отоварить: пенсионеры получат дополнительную тысячу гривен - на что разрешат потратить
Показать еще
  • закордонний паспорт;

  • військово-обліковий документ (паперовий або цифровий у додатку «Резерв+»), де зазначено бронювання і внесення до реєстру «Оберіг»;

  • витяг з наказу про відпустку (з даними про країну виїзду, тривалість, посаду тощо);

  • інші документи, що підтверджують мету поїздки.

    Проверка документов на границе, фото из свободных источников
    Проверка документов на границе, фото из свободных источников

При цьому заборон щодо виїзду в особи не має бути, як і порушень військового обліку.

Водночас, варто пам’ятати: для окремих категорій посадовців виїзд у відпустку заборонено взагалі. Йдеться, зокрема, про членів Кабміну, заступників міністрів, суддів, прокурорів, керівників держорганів і депутатів місцевих рад.

Оскільки процедура виїзду заброньованих у відпустку досі офіційно не врегульована, Мін’юст рекомендує звертатися за консультаціями безпосередньо до прикордонної служби. Це можна зробити за номером телефону 1598 або через сайт ДПСУ.

Нагадаємо, оскарження ВЛК: що робити та куди звертатися

Раніше ми розповідали, що нардеп "розгромив" ухилянтів за винахідливість: право використали, щоб уникнути мобілізації

Також, затримання та доставка у ТЦК: коли дії поліції можуть бути незаконними