В Україні мешканцям багатоповерхових будинків дуже важливо підготуватись до тривалих відключень електрики взимку. Мешканцям потрібно зосередитись на утепленні будинків, а також забезпечити резервне харчування для систем опалення.

Для всього цього потрібно купити зарядні станції, павербанки, туристичні плитки та провести енергоаудит, а також поєднати зусилля з ОСББ або керуючими компаніями для вирішення спільних проблем.

Про це розповіли у деталях експерти з енергетики для одного з українських телеканалів.

ОСББ, фото: Facebook
ОСББ, фото: Facebook

За оцінкою найбільшого приватного енергохолдингу ДТЕК, узимку українці можуть бути без світла та опалення до 20 годин на добу. Хоча ці прогнози можуть бути розраховані на західну аудиторію, генеральний директор компанії Yasno Сергій Коваленко прогнозує, що світло буде доступне лише 6-7 годин на добу, що також невтішно.

Популярні новини зараз
Українцям платитимуть щомісячну допомогу на медичні послуги: як подати заявку, не виходячи з дому Пенсіонерам призначать тимчасову допомогу: хто отримає значні виплати В українців масово горять холодильники: як зберегти техніку під час відключень світла Комунальники знайшли управу на хитрунів, які не платять роками: позбавляють найважливішого
Показати ще

Павербанк. Фото: Youtube
Павербанк. Фото: Youtube

Для мешканців багатоповерхівок важливо підготуватись до тривалих відключень електроенергії, оскільки наявність тепла в квартирах часто залежить від роботи електричних циркуляційних помп, що забезпечують подачу теплоносія на верхні поверхи.

Директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко вважає, що збої централізованого опалення в українських містах є малоймовірними, оскільки опалення та каналізація віднесено до критичної інфраструктури.

Збори ОСББ, скріншот: YouTube
Збори ОСББ, скріншот: YouTube

Проте експерти радять мешканцям багатоповерхівок зосередитись на утепленні будинків та забезпеченні резервного харчування для систем опалення. Основні кроки з підготовки:

- зарядні станції та павербанки: генеральний директор Yasno Сергій Коваленко радить придбати зарядні станції, павербанки, старлінки та 4G-модеми для забезпечення базових потреб;

- туристичні плитки: мешканцям з електричними плитами слід розглянути можливість придбання туристичних плиток для приготування їжі;

- запаси медикаментів, їжі та води: зробити запаси продуктів, що довго зберігаються, і забезпечити наявність необхідних медикаментів;

- енергоаудит: провести побутовий енергоаудит для виявлення слабких місць у будинку, що потребують утеплення.

ОСББ, лічильник. Фото: Facebook
ОСББ, лічильник. Фото: Facebook

Роль ОСББ та керуючих компаній

Глава Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин наголошує на важливості об'єднання мешканців для вирішення проблем із резервним харчуванням та утепленням. ОСББ або керуючі компанії повинні організувати забезпечення резервного живлення для циркуляційних насосів та провести заходи щодо утеплення.

За оцінками, повний комплекс заходів для п'ятиповерхової трипід'їзної хрущовки може коштувати від 180 до 200 тис. гривень, а для великого житлового комплексу – кілька мільйонів гривень. У середньому витрати на підготовку до зими можуть становити близько 2000 грн. на квартиру в 100-квартирному будинку.

Генератори та акумуляторні станції є важливими для забезпечення резервного живлення. Інверторні генератори потужністю 2-5 кВт коштують від 20 до 40 тисяч гривень, що в середньому становить 200-400 гривень на квартиру. Однак генератори мають бути розміщені на відстані не менше 11,5 метрів від будинку, що ускладнює їх використання у багатоповерхівках.

Багатоквартирний будинок, скріншот: YouTube
Багатоквартирний будинок, скріншот: YouTube

Альтернативні рішення

Акумуляторні станції можуть бути зручнішим рішенням для багатоповерхових будинків, оскільки їх можна залишити у підвалі під замком. Окремі керуючі компанії вже пропонують мешканцям встановлювати в лізинг батареї для забезпечення резервного живлення циркуляційних помп.

Заміна вікон у під'їздах та встановлення тамбурних дверей допоможуть зберегти до 18% тепла. Встановлення акумуляторів для насоса на один під'їзд п'ятиповерхового будинку коштуватиме приблизно 100 тисяч гривень.

Нагадаємо, штраф - 6000 гривень: водоканальники попередили "підприємливих" домовласників.

Раніше повідомлялося, що українців заохочуть встановлювати вітрові електростанції: як це зробити.

Також, АТБ, Auchan, Varus та Fozzy Group готуються підняти ціни: через відключення світла заплатимо набагато більше.