В Україні з 1 березня 2024 року відбулася індексація пенсійних виплат, що стосувалася понад 10 мільйонів громадян.

Цей крок зумовив середнє збільшення пенсій на 8%, хоча варто зазначити, що не всі відчули на собі це підвищення.

Чому підвищення не відчули

Дарія Марчак, заступниця міністра соціальної політики, пролила світло на дане питання, наголосивши, що індексація торкається базової частини пенсій, розрахованої за спеціальною формулою. Проте багато громадян отримують додаткові доплати та надбавки, що збільшують їхній загальний пенсійний дохід. Як результат, підвищення формульної частини не завжди позначається на загальній сумі виплат.

"В результаті, коли підвищення застосовується тільки до "формульної" частини пенсії, додаткові "натяжки" можуть повністю поглинати це підвищення, залишаючи загальну суму виплат незмінною," - зазначила Марчак.

Виплати. Фото: скрін youtube
Виплати. Фото: скрін youtube

Популярні новини зараз
Спека не завадить: як заснути навіть у найгарячіші ночі Ці Знаки Зодіаку стануть багатими вже у липні: кому доля подарує успіх Водіїв легко можуть оштрафувати за увімкнений кондиціонер: чому це відбувається Тисячі працівників підуть у простій: українські підприємства вимагають знизити імпорт електроенергії
Показати ще

Яким шляхом пішли

Вона також відзначила, що було зроблено значну роботу для того, аби знайти спосіб збільшити виплати особам з найнижчими пенсіями. В результаті було прийнято рішення про збільшення загального розміру пенсій.

"Таким чином, окремі громадяни, що раніше отримували мінімальні пенсії і не відчували ефекту від індексації, тепер зможуть відчути реальне підвищення своїх доходів," - додала Марчак, підкресливши, що у минулому подібні мінімальні підвищення викликали невдоволення серед громадян.

Використана формула індексації має на меті врахувати економічний контекст країни, таким чином, що у періоди економічного зростання знижується купівельна спроможність пенсій, а в кризові періоди - навпаки, забезпечує їх швидше зростання порівняно з інфляцією та рівнем заробітних плат.

Пенсіонерка. Фото: скрін youtube
Пенсіонерка. Фото: скрін youtube

Що у перспективі

Дарія Марчак також акцентувала увагу на довгостроковій перспективі зростання економіки. За її словами, в умовах економічного розвитку, неминучим є знецінення пенсій через чинну формулу індексації.

Влада, усвідомлюючи цю проблему, протягом років впроваджувала численні додаткові надбавки, доплати та натяжки, кількість яких наразі досягла приблизно 160, аби компенсувати таке знецінення.

У пошуках більш стабільної та справедливої пенсійної системи, Мінсоцполітики вивчило європейські пенсійні моделі, зокрема практики країн, як-от Німеччина, Австрія, Литва, та Кіпр. Метою є розробка та впровадження пенсійної моделі, яка мінімізує потребу у численних надбавках та доплат, забезпечуючи при цьому справедливий розмір пенсійних виплат.

"Наша мета - запровадити модель, яка дозволить нам відмовитися від численних надбавок та доплат, які зараз існують. Ми хочемо, щоб наша система була справедливішою та ефективнішою. І хоча деталі реформи наразі уточнюються, ми працюємо над тим, щоб запропонувати системні рішення, які вирішать існуючі проблеми", - підкреслила Марчак.

Пенсіонери Коростеня вийшли на мітинг / фото: Facebook
Пенсіонери Коростеня вийшли на мітинг / фото: Facebook

Зміни у 2024 році

Люди, які мають вроджену чи набуту інвалідність, мають право на певні соціальні виплати. Їх розмір залежить від групи інвалідності та соціальної категорії особи.

Пенсія щодо інвалідності виплачується особам, статус інвалідності яких було встановлено органами медико-соціальної експертизи. Ці органи визначають причину, групу, час настання інвалідності, і навіть термін, який вона призначається.